Światowy Kongres P.E.N. 2020

SPRAWOZDANIE Z 86. ŚWIATOWEGO KONGRESU PEN

Kongres odbył się wyłącznie online (ze względu na pandemię, jak wiadomo), w dn. 2-5.11.2020.

Temat przewodni Kongresu to WOLNOŚĆ SŁOWA W CZASACH PANDEMII.
Polski PEN Club reprezentowała Halina Cieplińska, sekretarz generalna. Najliczniejsze spotkanie liczyło 105 osób z PEN centrów całego świata, zarejestrowanych i pokazanych przez zoom. Jedynym językiem Kongresu był angielski.

Raporty z działalności rocznej przedstawiła Prezes PEN International Jennifer Clement, jak również Dyrektor Wykonawczy Carles Torner. Także Przewodniczący 3 Komisji/Klubów.
Jennifer Clement nadal będzie pełniła swoją funkcję, a Carles Torner został Dyrektorem Obchodów Stulecia PEN przypadającego w 2021 roku. Dotychczasowa funkcja Carlesa została przekazana Romanie Cacchioli.

  1. W swoim raporcie Prezes Jennifer Clement mówiła o wadze ubiegłorocznego Kongresu na Filipinach, zwłaszcza ze względu na wsparcie PEN International dla tamtejszych pisarzy i ruchów pro-demokratycznych.
    Podkreśliła też wagę spotkania PEN International w Paryżu (zorganizowanego przez francuski PEN Club) w styczniu 2020 i udostępniła tekst Deklaracji Paryskiej, w której mowa o znaczeniu wolności słowa i mowy nienawiści itp. oraz – w związku z trzema aktami terrorystycznymi w Paryżu w styczniu 2015 roku – o zobowiązaniach francuskiego PEN Clubu do walki o wolność słowa i wszelką wolność, zobowiązaniach podjętych z chwilą powstania francuskiego PEN Clubu 100 lat temu.
    Jennifer Clement wspomniała też o czekających wszystkie centra PEN na całym świecie obchodach STULECIA w 2021 roku. Książka, którą wyda z tej okazji PEN International, powstała dzięki licznym sponsorom, ma mieć objętość ponad 300 stron, pracowało nad nią 6 pisarzy wspomaganych przez 15 osób prowadzących kwerendę archiwalną, 2 grafików i 2 redaktorów. Udostępniła też informację, że sama grupa Hachette wyasygnowała 100 tys. USD na finansowanie obchodów Stulecia PEN.
  2. Raporty złożyli też: Zarząd i Przewodniczący poszczególnych Komitetów/Klubów w PEN International oraz Skarbnik.
  3. Najliczniejsze spotkanie „na żywo” wszystkich zarejestrowanych delegatów, pod auspicjami WiPC, odbywało się przez 2 dni, w godz. 13-17.30. Było zorganizowane niezwykle sprawnie i efektywnie, wypowiedzi poszczególnych delegatów były niebywale zdyscyplinowane, trwały co do ustalonej minuty. Wiele mówiono o pogwałceniach praw obywatelskich w poszczególnych krajach, o erozji systemów sądownictwa w wielu krajach, o pogwałcaniu wolności słowa, o manipulacji umożliwianej przez wprowadzenie stanu wyjątkowego, o wszechogarniającej mowie nienawiści
    praktycznie we wszystkich krajach, zwłaszcza w Internecie. Pod specjalnym „nadzorem” PEN International ma być Turcja i Rosja. Szczególną uwagę zwrócono na kwestię wsparcia opozycji w Białorusi.
    Drugiego dnia odbyły się dwa panele, których tematem była WOLNOŚĆ SŁOWA W CZASACH PANDEMII, wzięli w nich udział pisarze z USA, Portoryko, Afryki Południowej i Australii, moderatorem był Przewodniczący WiPC.
    W drugim panelu wzięli udział pisarze więzieni w swoich krajach, ale już wypuszczeni na wolność: z Singapuru, Nikaragui i Zimbabwe, moderatorką była pisarka z PEN Malezja.
    Kongres zamknięto optymistycznym życzeniem, żeby następny już mógł się odbyć „w realu”.

Halina Cieplińska